Jdi na obsah Jdi na menu
 


NHL 08 CZ PC

hodnocení BW:50%

EA Sports je známé svou strategií vylepšovat hry jen velmi opatrně. Obhajuje to evolučními postupy a přáními hráčů, kteří jsou prý veskrze konzervativní. Inu, může být. Ale co si herní moloch v posledních letech dovoluje se sérií NHL, to již hraničí s drzostí a není v tom vidět nic jiného než prostá lenost či spíše vypočítavost. Hokej byl u nás vždy preferovaným sportem, a proto se i jeho jediná dlouhodobá virtuální podoba dočkávala pravidelně vysokých hodnocení. Ale přinejmenším již ročník 2007 nakrknul i ty nejbenevolentnější recenzenty. EA je ale nepoučitelné a již několikrát prakticky zkopírovaný program, na němž už je markantně vidět i jeho věk, vaří dál a dál.

 

Rychlá hra, sezóna, dynasty mód – všechno jako loni, rovněž bez tutorialu či tréninkových miniher, které by konceptu hry slušely.

Vyhledávání jakýchkoliv novinek naráží již v samotném menu. Dobrá, registrujeme, že tvůrci změnili modré pozadí předchůdce na jakousi zašpiněnou sněhobílou, ale jinak? Rychlá hra, sezóna, dynasty mód – všechno jako loni, rovněž bez tutorialu či tréninkových miniher, které by konceptu hry slušely. Rozrostla se nabídka ligových soutěží, ale kdo využije americké AHL, švýcarskou či německou Nhl08 soutěž, když k dispozici preferované a relativně odpovídajícími soupisky nabízející NHL, případně českou ligu, která má ale stejně jako ta švédská a finská o poznání menší přesnost, a tak jste-li fanoušky, budete se nejspíš rozčilovat nad zastaralými seznamy hráčů apod.

 

Prakticky každý, kdo si NHL 08 pořídí, jistě nepohrdne hlavním Dynasty módem. Ten se opět táhne přes několik sezón a kromě maxima v podobě dvaaosmdesáti zápasů je tu potřeba také lehce spravovat okolní záležitosti. Vliv na hru ale má víceméně jen zvolená taktika, rozestavění hráčů do co možná nejlépe chemií si vyhovujících formací a zpočátku snad i shánění hráčů (časem nad počítačem stejně vyhrajete i s těmi horšími). Dokladem copy&paste postupu EA Sports je přetrvání v minulých letech hojně propíraného výměnného podvodu. Hloupé AI týmy přistoupí i na pro nevýhodné transfery. Stačí si od nich vybrat hráče a jako protihodnotu nabídnout o jeden dva body horšího. Tento trik vyjde prakticky vždy a s jehoNhl08 pomocí se dá postavit hodně silný tým, kterému pak v cestě stojí pouze platový strop. Jelikož ale hvězdní hráči přistupují i na mnohem nižší platy než v reálu, lze i tak postavit mužstvo snů.

Nejprve je ale nutné vysněné hráče najít v tradičně hrozně zpracovaném menu. To se obrazuje defaultně v rozlišení 800x600 bodů, a tak se na obrazovku vejde jen minimum informací. Hráč tak musí neustále scrollovat a posunovat se v nastavení. V lepším případě myš funguje, v horším nikoliv a je třeba vše projíždět kurzorovými šipkami na klávesnici. Je neuvěřitelné, že si ani s takovými detaily nikdo nedá práci. Nebylo by to nikterak obtížné a komfort zákazníka by se jednoznačně zvýšil.

 

Tempo, fyzika kotouče, omezená výměna jednotlivých lajn, výhodná taktika neustálých bodyčeků – to všechno už jsme tu měli několikrát a v ročníku 08 si to vyzkoušíme v nezměněné podobě znovu.

Ještě obtížnější je hledání novinek na samotném ledě. Grafika a průběh hry se podobá předchůdci jako puk puku. Tempo, fyzika kotouče, omezená výměna jednotlivých lajn, výhodná taktika neustálých bodyčeků – to všechno už jsme Nhl08 tu měli několikrát a v ročníku 08 si to vyzkoušíme v nezměněné podobě znovu. EA Sports na homepage slibuje vylepšenou umělou inteligenci, která má hrát mnohem zodpovědněji zezadu. V našich testovacích hrách z toho však bylo patrné jen naprosto zbytečné zahálení hráčů za brankou, jakoby nevěděli kam přihrát. Není divu, když spoluhráči byli již daleko ve středním pásmu. Této „vymoženosti“ se tak dá naopak využít ve vlastní prospěch a nepříliš složitě vystihnout nepřesnou, dalekou přihrávku, což pravidelně ústí v takřka samostatný nájezd na brankáře.

 

Ale proč vymýšlet nové, když fungují všechny dobře známé postupy z dřívějška. Opět jsme tak ani na vyšší z obtížností nezaznamenali problémy ve chvíli, kdy jsme se sami propracovávali soupeřovým obranným pásem skrz změť chaoticky se chovajících protihráčů. Jako tradičně se nám je dařilo objíždět podle libovůle. Po několika partiích jsme zaznamenali, že gólmani o něco lépe reagují na „one-timer“ střely. To je však jen minoritní změna (navíc je otázka, zda k lepšímu), zejména v porovnání s konzolovými verzemi. Status quo totiž evidentněNhl08 platí jen pro PC – na next-genových platformách Xbox 360 a Playstation 3 udělalo NHL letos stejně jako loni slušný krok kupředu.

Samozřejmě stále platí, že se k ovládání hodí analogový gamepad, protože na klávesnici už je značně obtížné stíhat všechny možnosti, pojící se především s ovládáním hráče bez puku. Jelikož se téměř nic nezměnilo, přetrvává i solidní hratelnost, která hráče láká již patnáct let. Pochopitelně je příliš akční, ale dynamické partie především v multiplayeru stále stojí za zkoušku (a možná i něco více). Ve vteřinovém taktu nabízejí napínavé okamžiky tu na jedné, tu na druhé straně kluziště. A intuitivním ovládáním lze hráče ovládat skutečně precizně, ať už jde o tvrdé bodyčeky, nebo dribling s pukem ve středním pásmu.

Kromě české ligy jsme se opět dočkali i kompletně počeštěné verze. Stejně jako loni na nás tak po celou dobu utkání mluví známí komentátoři Robert Záruba a Petr Vichnar. Od minula se komentátorský standard přeci jen o něco zvedl, ale stále dochází ke kiksům typu nesmyslného nazývání příležitostných střelců „borci, kteřídávat góly opravdu umí“. V namluvení jsou navíc patrné i určité mezery, když hra skládá například větu a doplňuje do ní název aktuálně hrajícího týmu. Potěší však, že má počeštěná verze vzestupnou tendenci.

multiplayer:

Již třetím rokem bruslí kdysi proslulá série NHL na místě. Je sice hezké, že se tvůrci celých dvanáct měsíců věnovali konzolovým verzím, ale proč pak po PC hráčích chtějí plnou, nikoliv budgetovou cenu. Ačkoliv i ta by byla příliš vysoká. Co takhle napříště jen uvolnit poupravené statistiky a rozpisy týmů a hokejistů? Nakonec, kdyby tvůrci uvolnili editory pro uživatele, mohli by tito pracovat na updatech kontinuálně a přesnost by tak byla ještě větší. Nic jiného než tabulky se totiž v NHL 08 nezměnilo. Jenže EA Sports chce vydělávat a ví, že si tento produkt, byť stojí na vedlejší koleji, vždycky někdo koupí. Aby se PC hráči zase na rok utišili, přislíbilo produkční oddělení EA na příští rok next-genové zpracování i pro počítačovou verzi. Věříte tomu? My moc ne.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář